пʼятниця, 12 липня 2019 р.


Тема: ,, Горбатенька дівчинка “ Василь Сухомлинський
Мета:  Розширювати уявлення  дітей про добрі та погані вчинки; вчити аналізувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб ;викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків; закріплювати навички вибіркового читання; вдосконалювати навички чіткого, правильного, свідомого читання; виховувати любов до навчання, бажання пізнати нове і цікаве, пізнавальне.
Тип уроку : комбінований
Обладнання: Портрет письменника В. Сухомлинського, слова для уточнення значення , малюнок Буратіно, шифрограма.
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання
-         Над яким оповіданням ви працювали вдома?
-         Хто написав це оповідання?
А) Тест
1)  В яку гру гралися діти.
          а) піжмурки;              б) другого зайвого.
2) Де заховалася маленька Марійка?
         а) за будинком ;                          б) під високою вербою.
3) Чому Марійку ніхто не шукав?
а) бо вона добре сховалася.;                 б) не хотіли шукати.
4) Чому сумувала дівчинка стоячи під вербою..
 а) за татом і мамою;   б)що її ніколи не знайдуть і стоятиме вона цілу зиму аж до весни .
5) Чому дівчинка радісно скрикнула?
  а) бо її знайшли                        б) злякалася чорних птахів..
6) Хто знайшов Марійку.
 а) Петрик ;                                     б) Миколка

Відповіді: 1)А, 2) Б, 3) А, 4)Б, 5) А, 6) Б.
Б) Аналіз змісту прочитаного.
-         Чи знайомі?вам почуття які переживала дівчинка?
-         З яким почуттям слід читати думки і переживання Марійки?
В) Вибіркове читання
Зачитайте рядки  «роздуми» дівчинки.
б)Гра ,,Доведи, що ....” ( Речення з тексту).
-...що Марійка синьоока дівчинка.
-...що Дівчинку ніхто не шукає.
-...що Миколка її знайшов.
2. Мовна розминка
 Гра ,,Зачаровані слова”
Вчитель  показує малюнок Буратіно.
-         Допоможи цьому казковому хлопчику розгадати слова.
Кожна літера слова ,,Буратіно” має свій номер – цифру. За допомогою цього ключового слова треба скласти нові слова, згідно з комбінаціями цифр.
Б У Р А Т І Н О
1345           7834                     14347
5458            3474                    85434
1414            58314                  1434147
     ( брат, нора, баран,
      тато, рана, отара,
      баба, торба, барабан)
Робота над прислів’ями.
Людяність дорожча за усе.)
  Добра справа сама себе хвалить.
 Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого .
- Як ви розумієте кожне з прислів’їв?

2. Мотивація  навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.
- Питання добра і зла, людяності і жорстокості, щедрості і скупості, поваги і зневаги - здавна турбували людину. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже саме на їх творах можна навчитися оцінювати добрі і погані вчинки. Сьогодні, читаючи оповідання В. Сухомлинського ,,Горбатенька дівчинка” ви кожен для себе повинні взяти для наслідування тільки добрі справи ваших однолітків.

3. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
а) Підготовка учнів до емоційного сприйняття.
1. Робота над назвою твору.
-         Прочитайте назву твору. Що ви знаєте про автора?
-         Як ви думаєте, про кого це оповідання? Чи можна із заголовка дізнатися, як автор ставиться до дівчинки?
б)Словникова та лексична робота.
С. 51-52 ,,Горбатенька дівчинка”. Перед тим як почнемо читати оповідання, я хочу звернути на слова, які будуть зустрічатися в оповіданні.
1) Читання сходинок слів.
                П’ять                              задачку
                Благав                              цікавість
                Живенько                         полегшено
                Чорноокий                      насмішки
                Пустотливих                    горбатенька
2)Уточнення і тлумачення значення слів і виразів.
Живенько - швидко;
Благав – просив;
Очі впились – придивлялись, уважно дивились;
Іспит – екзамен, перевірка.
в)Постановка проблемного питання.
- Де відбуваються події? Як звали нову ученицю?
Первинне читання твору.
Зверніть увагу на виділені речення
Вчитель починає, продовжують учні)
- Які слова ще незрозумілі?
г)З ясування  проблемного питання і усвідомлення первісного читання.
- Де відбуваються події? Як звали нову ученицю? Хто перервав урок?
- Як клас зустрів незнайому дівчинку?
Фізхвилинка
Вправи для дихання.
Уявіть, що перед вами великий торт і багато свічок і вам треба їх  задути. Задуйте. А тепер уявіть, що ваші пальчики це також свічки і ви по одній намагаєтеся задути.
Вправа для очей.
 Підтримайте підборіддя і очима водіть вліво-вправо.
д)Повторне читання твору учнями самостійно.

3. Осмислення знань, умінь, навичок учнями.
Аналіз твору.
     - Який  йшов у класі урок? Доведіть словами з тексту.
- Чому діти ,,впились” поглядом у незнайомку?
-         Як почувався вчитель ? Прочитайте.
-         Поясніть вираз ,,затамував подих”. Про що учитель благав мовчки?
-         Чому учитель так хвилювався?
-         Як діти зустріли новеньку? Чому учитель ,,полегшено перевів дух”?
-         З якою просьбою звернувся директор до дітей? Прочитайте, як діти відгукнулися на це прохання.
-         Прочитайте останнє речення. Який іспит витримали діти?
-         Яка головна думка твору?

4.  Узагальнення і систематизація знань учнів.
На дошці записано початок речень. Діти мовчки читають їх і відшукують закінчення у тексті, зачитують його в голос.
Коли це у двері...
  Чорноокий хлопчик...
Тридцять п’ять пар...
Він дивився у вічі...

Переказування тексту за опорними словами (з попереднього завдання)
-А як би ви по-іншому назвали оповідання (,,Новенька”, ,,Іспит на людяність”)

5 Підсумок уроку.
-         Над яким твором ми працювали?
-         Хто написав це оповідання?
-         Що було особливо цікавим?
-         Які висновки ви зробили для себе щодо поведінки з ровесниками?
-         Які із прислів’їв, опрацьованих на початку уроку, підходять до оповідання?
Оцінювання учнів.

6. Домашнє завдання. С.116-117 читати, відповідати на питання.




Немає коментарів:

Дописати коментар