Тема: Ганс Крістіан Андерсен «Гидке каченя» (уривки).
Мета :ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря; вчити орієнтуватися у
структурі тексту,відпрацьовувати спосіб та якість читання; розвивати діалогічне та
монологічне мовлення, поповнювати словниковий запас; допомогти усвідомити складний
шлях пізнання себе і навколишнього світу; познайомити учнів з книгами ( казками) та
ілюстрованим матеріалом до казки ;виховувати любов до птахів, бажання їх берегти.
Тип уроку: комбінований
Форми роботи: колективна ,фронтальна, індивідуальна.
Обладнання: підбірка казок Г.К.Андерсена, казка «Гидке каченя», ілюстрційний
матеріал , музична фізхвилинка ,портрет Г.К.Андерсена, індивідуальні картк.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Вчитель. Діти,на сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомитися з казкою
Г.К.Андерсена « Гидке каченя». Ми маємо з’ясувати про що хотів повідати нам казкар
історією про бідне ,знедолене каченя, який складний шлях пізнання самого себе довелося
йому пройти та яка головна думка казки.
Девіз уроку.
Дружно будемо працювати
Щоб виразно, швидко працювати
Вчитель. Тож починаємо працювати. Будемо уважними, зосередженими, відповіді даємо
повні, чіткі , гарні.
ІІ. Вправи на розвиток читацьких вмінь та навичок.
1. Гра «Пройди лабіринт»
І С Е Н
А Н Р С Е
К
С
Г І А Н Р
Т А
Н Д
Вчитель. Діти, як звати цього автора? Ким був цей чоловік?
- Так. Це відомий дитячий письменник – казкар. ( демонстрація портрета)
Вчитель. Я хочу розповісти один випадок який трапився з Андерсеном в Копенгагені.
Маленький хлопчик грався на підвіконні іграшками. Тоді їх було дуже мало. Його мати
сиділа біля вікна і вишивала. В якийсь момент жінка підняла голову і сказала:
- Синку ! Он іде наш письменник Андерсен. Під його колискову ти добре засинаєш!
Хлопчик глянув з підборіддя, схопив свого єдиного хромового солдатика , вибіг на
вулицю, наздогнав Андерсена і сунув йому в руку свого солдатика.
О! Це був дуже щедрий подарунок. Для Андерсена він став як дорогоцінний орден…
Вчитель. А зараз перевіримо наскільки ви добре запам’ятали біографію Г.К.Андесена..
2.Перевірка розуміння прочитанної статті підручника ( С.143) біографії
Г.К.Андерсена
Методичний прийом «Я почну, а ти закінчи….»
(на дошці записи,їх треба продовжити усною відповіддю)
Г.К. Андерсен народився…( у Данії в містечку Однесе)
У 12 років …( пішов працювати на фабрику)
Навчався…(ввечері в безкоштовній школі для бідних)
У вільний час…(любив читати казки та грати у театр, шив своїм артистам
костюми з клаптиків тканини і вигадував для них різні вистави)
Ким вважають Андерсена…( королем казки)
Яка нагорода носить його ім`я…(міжнародна премія за найкращі книжки для
дітей)
Вчитель. Наступним завданням буде гра «Дешифрувальник». Ваше задання зараз полягає
в тому, щоб дізнатися які казки написав Андерсен . для цього вам треба в рядку
закреслити всі однакові букви. За рештою букви що залишилися прочитати назву казки .
3 .Гра « Дешифрувальник».
(Закреслити однакові букви; показати відповідну казку на виставці книг.)Індивідуальні
картки .
1 учень . Дврдвудсвадлводчвкдав.(Русалочка)
2 учень . Ідяюійяміяорвроячіркяаі. (Дюймовочка)
3 учень . Псмноіфгфопвпакфопрпофлпеавка.(Снігова королева)
Вчитель звертає увагу дітей на виставку книжок.
ІІІ.Робота з сприйняття І частини казки .
Вчитель. На минулому уроці ми познайомилися з новими словами. Давайте пригадаємо
значення цих слів.
1. Словникова робота.
Хутір – відокремлене селянське господарство разом із садибою власника.
Милість- доброзичливе, привітне ставлення до когось.
Селезень- самець качки, качур.
Галас- дуже шумно.
Вчитель. Назвіть головних героїв І частини.
Качка-мати
Стара качка з пташиного двору
Каченята.
Гидке качення.????( Промовило піп-піп!)
2.Вибіркове читання. Робота з підручником.
- Де народилося каченя?
- Якими були перші дії каченят?
- Як їх сприймали на пташиному дворі?
- Чого боялася мама-качка?
- Чому каченя вирішило втекти?
Вчитель. Яку характеристику дала мати - качка своєму синові? ( діти обирають картки
,які відповідають даній характеристиці)
3. Складання «асоціативного куща»:
НЕГАТИВНЕ ПОЗИТИВНЕ
Некрасиве лагідна вдача
Довго лежало в яйці ліпше за всіх
добре плаває
Вчитель. Я пропоную трішки ускладнити завдання. Скажіть будь ласка, а що ви очікуєте
в майбутньому від каченяти? Чи зможе він подолати складності долі?
каченя у майбутньому( елемент очікування)
Згодом покращає
Буде дужи
Виб`ється на дорогу
IY. Фізкультхвилинка.
V. ОпрацюванняІІ частини.
Вчитель. Настав час нам ознайомитися з другою частиною казки. Але перед цим
проведемо словникову роботу..
1. Підготовка до читання . Словникова робота.
вбога серце
жирна птах
щире сум
прекрасні шиї
гнучкі качка
незвичайний створіння
незграбний хатинка
- Прочитайте слова кожної колонки «луною»
- Які слова можна об’єднати , щоб утворилися словосполучення?
Вчитель. Відкрийте підручники на сторінці 147. Послухайте зараз одну із частин казки.
Уважно слідкуйте і слухайте.
-
2. Читання частини казки вчителем ст. 147-148
VЇ.Робота над змістом казки.
1.Перевірка сприйняття прочитаного. Методичний прийом «Мікрофон»
Вчитель. Як каченя потрапило до бабусі.?
Хто жив у будиночку?
Як жилося йому разом з куркою і котом?
Чи довго прожило каченя у будиночку бабусі?
Вчитель . Прочитайте чому кіт і курка вважали ,що каченя не може мати власної думки.
На сьогоднішній урок ми приготували невеличку сценку. Спробуємо якусь хвилину
прожити життям каченяти.
2 Інсценізація уривку казки .
3. Читання казки учнями .
4. Гра « Дочитай речення»
- Якось увечері…..
- Вони дивно закричали …
- Воно не знало,як звуть цих птахів….
- Але надто сумно було…
5. Гра «Хто швидше»( прочитайте абзац у якому йдеться…)
Прагнення каченяти будь що наблизитися до трьох прекрасних білих птахів.
Кого побачило бідне каченя у прозорій воді.
Кому раділи діти . Чому?
VІІ. Підсумок уроку.
Перевірка розуміння прочитаного. Тестування.(Листок на кожного учня)
1. Що росло біля річки?
а)великі лопухи;
б)великі гарбузи;
в)високі тополі;
2.Чому качка сиділа на гнізді?
а)відпочивала;
б)висиджувала каченят;
в)стерегла, щоб гніздо не вкрали;
3 Яке каченя вилупилося із останнього яйця?
а)гарненьке;
б)гидке;
в)страшне.
4. Як качка переконалася,що її дитина не індик?
а)повела на ставок, щоб воно поплавало;
б) повела в садок,щоб воно політало;
в)повела до гнізда,щоб воно там сиділо;
5.Чому гидке каченя втекло з пташиного двору?
а)подивитися на світ широкий;
б)усі гнали бідолаху та знущалися над ним;
в)його налякав величезний кіт.
6.Хто проживав у вбогій хатці.
а) бабуся, кіт, курка;
б) Червона Шапочка,дідусь, бабуся;
в) кіт та півень.
7.Що зробили старі лебеді зустрівшись з каченям.
а) скубли його та проганяли;
б) схилилися перед ним;
в) робили вигляд ,що не помічають його.
Перевірка .1) а, 2)б, 3) б, 4)а, 5)б. 6) а.7) б
Вчитель. Що вразило вас в цій казці? Які моменти казки змушували вас хвилюватися,
співпереживати і чому?
Яка головна думка казки?
Чого вчить нас казка?
6. Рефлексія. Встановіть послідовність казки за допомогою ілюстрацій.
Вчитель. Поясніть приказку :
« Добре щире серце не буває ніколи горде»
«Складний шлях, проте – почесна перемога!».
Вчитель. Незважаючи на часті життєві негаразди,які випали на долю казкаря, йому
судилося велике щастя бути улюбленцем свого народу. До самої старості Андерсен
залишався чистосердечною людиною, яка вміла ловити людські душі – дитячі і дорослі.
Можна навіть з впевненістю сказати, що образ гидкого каченяти був змальований зі
свого власного життя.
VIII. Домашнє завдання
Прочитати уривки казки, Поділити текст на частини,Скласти план.
ІX. Побажання учням.
Вчитель.
- Мені хочеться сьогодні закінчити наш урок словами з пісні відомого
композитора і співака Є. Мартинова, і нехай ці слова стануть девізом усього
вашого життя:
«Я хочу, чтобы летели лебеди,
Над землей моей,
И от белых стай мир добрее стал
Пусть летят по небу лебеди!»
Додатки. Ілюстрації до казки
Немає коментарів:
Дописати коментар